Каченята: бройлерні та муларди !!!
Качки білої пекінської породи, представлені кросом X-11, досить популярні у птахівників. На його основі були створені ще кілька кросів, один із яких черрі-веллі. Каченята цієї породи до 50-денного віку при дотриманні всіх режимів утримання і годівлі набирають вагу до 3,5 кг. Останнім часом величезною популярністю стали користуватися також качки породи мулард, яких одержують унаслідок селекційного схрещування качок мускусної породи з качкою пекінською. Муларди відзначаються інтенсивним ростом, м’ясо з них високих смакових якостей, а також жирна і смачна печінка, що користується великим попитом.
Аби при вирощуванні качок одержати відмінні результати, потрібно дотримуватися відповідних рекомендацій щодо їх утримання. Так, приміщення, призначене для вирощування цієї птиці, має бути сухим, продезінфікованим і з гарною вентиляцією. На підлозі птицю утримують на глибокій підстилці, зазвичай зі стружки або соняшникового лушпиння. Спочатку на підлогу насипають гашене вапно з розрахунку 0,5-0,6 кг/м2, а затим зверху — підстилковий матеріал (торф, лушпиння соняшнику, стружку, солому) шаром приблизно 10-15 см. У подальшому при утриманні птиці підстилку необхідно підсипати. На весь період вирощування потрібно приблизно 10 кг підстилкового матеріалу на одну голову.
Одна з особливостей вирощування качок полягає в тім, що цей період не повинен перевищувати 60 днів, позаяк після цього у птиці починається ювенальна линька і з’являються так звані «колодочки», які важко видаляти з тушки качки. При цьому, як правило, вона не має товарного вигляду. Із 21-го дня каченятам треба давати гравій діаметром не більше 3,5 мм із розрахунку 100 г на 10 голів раз на тиждень.
Дуже важливо правильно організувати годівлю птиці. Після виведення каченят годують через 18-24 години. Важливо не зволікати із першою годівлею, позаяк вона впливає на подальшу життєздатність молодняку.
До речі, думка про те, що качка «і так виросте», навіть якщо годувати її однією пашею, а не комбікормом, не зовсім вірна. Птиця, звичайно ж, виросте, але ростиме повільно і не набере потрібної ваги, закладеної в генах. Сучасна практика годівлі й вирощування бройлерних качок, у тому числі таких порід, як мулард і черрі-веллі, довела, що для економічної доцільності вирощування необхідно використовувати якісний комбікорм у період до трьох тижнів. А після цього слід поступово переводити каченят на зернову відгодівлю. Необхідно враховувати, що через різкий перехід на інший вид корму каченята можуть навіть скинути вагу.
Задля профілактики бактеріологічних і вірусних заражень перед запусканням птиці у приміщення, де вона утримуватиметься, його обробляють 2-відсотковим розчином віркону-С; на 1-4-й день для запобігання стресу виконують обробку ловітом дозою 0,25-0,5 мл/л; на 5-9-й день з метою профілактики респіраторних і шлункових захворювань використовують 10-відсотковий розчин енроксилу або 10-відсотковий розчин енрофлоксацину дозою 0,5-1 мл/л; на 10-14-й день для підвищення опірності організму і стимуляції росту птиці — ловіт із розрахунку 0,25-0,5 мл/л.
P.S. Поварам на замітку: качку бройлерну краще запікати, бо вона сама по собі жирна, а мулард краще затушити у червоному вині!!! Смачного !!!